Kendi Tercihlerinizle Yaşamak – Osho

  • by

Bugün bir kitap tanıtayım, sabah sabah videosu çıktı karşıma 🤓

Türk toplumu gibi diğer doğu kökenli kolektif bilinçle yoğrulmuş toplumların en önemli eksiğinin korkudan dolayı koyuna dönüşmesi. Soyulduğu zaman özgürleştirmek üzere tasarlanmış sahte benliğimizin (ego-zihin perdemizin) oyunlarıyla koyunlar oluyoruz aslında. O ne der, bu ne der, itibarım ne olacak, … gibi bir sürü sahte benliğimizi korumaya yönelik gayretler. Bu gereksiz gayretlerle ancak bir felaket anına kadar sahteyi sürdürebilir ve gerçek yaşamı ıskalayabiliriz.

Bütün manevi alemin özeti SEVGİ ‘dir. Bunun tersine de kısaca KORKU diyebiliriz. Korkunun İngilizcesi FEAR kısaca şöyle şifrelendirilebilir: False Evidence Appearing Real, yani Gerçek Görünen Sahte Delil.

Gerçek olandan korku hissiyatı gelmez. Ne zaman içimizde bir sıkıntı varsa bilelim ki derinlerde bir korku gizlidir. Bunu 9 BİLİNÇ KATMANI: Arınmanın Temeli kılavuzunu kullanarak kökünden çözebiliriz. Yeter ki içimize bakacak samimiyet, niyet, irade ve sabrımız olsun. Geçiştirmeyelim.

Yöntemin en kısası belki de şöyledir: Cesarete ve yaşamaya götüren tek soru vardır aslında: “Şu anda sevgiden mi yöneliyorum korkudan mı?” Bu soruyu gerektiği her an sorup samimiyetle cevap alan ve bunu hayata uygulayan kişi özgürleşecektir. Bu manevi bir zırvalık değil hayatın tasarımının bilimidir.

Kitap özetine geçelim. Şifa olsun 🙏💝

“İnsanlar yalnızca tek yoldan mutlu olabilirler: kendileri olurlarsa. O zaman mutluluk pınarları akmaya başlar; daha canlı olurlar; görmesi, birlikte zaman geçirmesi bile keyif olur. Bir şarkı, bir dans olurlar.” -OSHO-

Seni yiyip bitiren değersizlik fikri milyonlarca insanı da yiyip bitirmektedir. Çocukluktan itibaren toplum bireyin özgürlüğünü ele geçirmeye başlar. Onlar senin bir başkası olmanı isterler, kendin olmanı değil. Kendini değersiz hissetmenin sebebi budur. Bu çok doğal – sen asla bir başkası olamazsın; içten içe kendine ihanet ettiğini hissedersin. İçten içe, her insanın doğal hakkı olan mutluluğu, özsaygıyı, gururu ve varoluşun sana hayatla birlikte sunduğu saygınlığı hissedemezsin. Kendin olmana izin verilirse, kendini asla değersiz hissetmezsin. Ama toplum senden bir koyun olmanı ister. Sen bir ceylan olmanın, bir kaplan olmanın, bir aslan olmanın ya da bir kartal olmanın niteliklerine sahip olabilirsin ama toplum senden tek bir şey olmanı ister. Herkes koyun olmak zorundadır. Şimdi eğer sen bir aslanı bir koyun olmaya zorlarsan, o kendini değersiz hisseder. Sen ona, doğal olmayan bir şey dayatmış olursun. Kimse seni olduğun gibi sevmez; herkes senden şunu olmanı, bunu olmanı ister. Elbette eğer onların taleplerini karşılarsan sevilir, sayılırsın, ama bu çok tehlikelidir; kendini kaybetmek zorunda kalırsın. Sadece ikiyüzlü biri olursun. Onların saygısını, sevgisini kazanmak nedir ki – sen ruhunu kaybetmişsindir. Sen evrendeki yerini, alanını, en önemli benliğini ve bilincini kaybetmişsindir.

Kendi Tercihlerinizle Yaşamak – OSHO
Don’t Fight Your Nature – Doğanızla Savaşmayın (İngilizce)

sabribuyuksoy.com